Níže naleznete aktualizované odpovědi na nejčastější dotazy, s nimiž se Státní veterinární správa v souvislosti s „povinným čipováním“ psů setkává.
Nejčastější dotazy
-
Na koho se povinnost povinného označení mikročipem vztahuje?
Od 1. ledna 2020 je povinné očkování psa proti vzteklině platné pouze v případě, že je pes označený mikročipem.
-
Proč byla povinnost zavedena?
Zavedení povinného označení všech psů na území ČR by mělo být přínosem zejména v těchto oblastech:
-
Kdo označení mikročipem provádí, jaká je jeho cena? Najdu někde seznam veterinárních lékařů, kteří „čipování“ provádějí?
Označení psů mikročipem provádějí soukromí veterinární lékaři, kteří jsou oprávněni vykonávat veterinární léčebnou a preventivní činnost (jsou registrovaní u Komory veterinárních lékařů ČR: https://www.vetkom.cz/seznam-veterinaru).
-
Kdo provádí kontroly, zda mají psi čip?
Dozorovým orgánem je Státní veterinární správa.
-
Není „čipování“ pro psa nebezpečné či zdravotně závadné?
Jedná se o jednorázový úkon srovnatelný s injekční aplikací. Mikročip o délce cca 1 cm je umístěn v aplikační jehle a je sterilně aplikován do podkoží zvířete. Obal mikročipu je vyroben z biokompatibilních materiálů, na které organismus zvířete nereaguje jako na cizí těleso.
-
Jaké hrozí sankce v případě nesplnění této zákonné povinnosti?
Za psa bez označení hrozí správní řízení s uložením až 50tisícové pokuty.
-
Má chovatel povinnost označeného psa někde registrovat?
Příslušná novela zákona č. 166/1999 Sb. (veterinární zákon) z roku 2017 nezavedla povinný zápis do jakéhokoli registru psů. Povinností chovatele psa v současné době je, aby v dokladu o očkování proti vzteklině (tj. v očkovacím průkazu, v pasu psa) bylo uvedeno číslo mikročipu, kterým je pes označen. Obec si však může povinnost evidence stanovit vyhláškou. Řada obcí včetně největších měst (Praha, Ostrava, …) to již takto nastaveno roky má. V ČR je provozováno také několik soukromých databází, do nichž mohou chovatelé označeného psy registrovat dobrovolně (zdarma či za poplatek). Podle další novely veterinárního zákona (přijaté v závěru roku 2019) vznikne státem vedená centrální evidence psů v Česku k 1. lednu 2022. Spravovat ji bude SVS. O konkrétních detailech vzniku registru se v současné době jedná. SVS bude chovatele o nové povinnosti v dostatečném předstihu informovat.
-
Vztahuje se nová povinnost také na kočky či další druhy zvířat?
Příslušná novela veterinárního zákona zavedla povinné označení pouze u psů. Situace je však odlišná, pokud se svým zvířetem plánujete cestovat do zahraničí. V takovém případě se povinnost označení zvířete mikročipem stanovená evropskou legislativou již řadu let vztahuje nejen na psy, ale také na kočky a fretky.
Další informace k cestování se zvířaty naleznete zde.
-
Můj pes má platné očkování proti vzteklině. Termín přeočkování má až v průběhu roku 2020 (případně 2021 či 2022). Musím jej nechat čipovat ještě v roce 2019, nebo stačí až při přeočkování?